Skip to content

Прослава на празникот Животоприемен извор во ставропигијалниот манастир „Св. Јован Златоуст“

10 Април 2010

Празникот Животоприемен извор, којшто е втора слава на Ставропигијалниот манастир „Св. Јован Златоуст“, во Нижеполе, Битола, беше прославен свечено, со света Архиерејска Литургија на којашто началствуваше Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.

Во евхаристиското собрание учество зедоа и верници од различни делови на татковината, коишто беа во можност да дојдат, како и голем број на верници од параклисот „Св. Нектариј Егински“ од Скопје, кои со организиран превоз допатуваа за да се сретнат со својот Архиепископ после неговото 2 годишно прогонство од нашата татковина.

Advertisements
No comments yet

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

Connecting to %s

%d bloggers like this: